HOGYAN KELL A HÁZIGAZDÁNAK VISELKEDNIE
1. Ünnepi teríték
Már csak néhány óra van hátra Szentestéig, úgyhogy itt az ideje, hogy felfrissítse az ünnepi étkezéssel kapcsolatos tudását. Az alábbi részletekről nem szabad megfeledkezni:
• Terítő: az ünnepi asztalról nem hiányozhat a terítő. Válassza ki azt a darabot, amelynek formája és méretei a legjobban illeszkednek az asztalához. A terítő ne legyen túl hosszú vagy túl rövid.
• Virágok: Javasoljuk, hogy a karácsonyi asztalra helyezzen alacsonyabb vázákat virágokkal, zsenge rügyekkel vagy dekoratív gallyakkal. Ha úgy dönt, hogy inkább egy domináns csokrot helyez az asztal közepére, azt javasoljuk, hogy a vendégek érkezésekor állítsa ki, az ételek felszolgálásakor pedig inkább tegye félre. A vendégek emiatt nem látják majd egymást, és egyébként is túl sok helyet foglal el.
• Gyertyák: Az ünnepi vacsorákat lágy fény mellett illik felszolgálni. Az ízlésesen elrendezett gyertyák és az oldalsó világítás gondoskodik erről. Részesítse előnyben a keskeny, magas gyertyatartókat, vagy a teagyertyákhoz tervezett alacsonyabb darabokat. Kerülje az illatos gyertyákat vagy a hatalmas gyertyatartókat.
• Ízléses étkészlet: Fektessen be egy elegáns étkészletbe, amelyet az ünnepi eseményekkor vesz csak elő. Az extravagáns szettek helyett részesítse előnyben az időtálló, egyszerű mintákat, amelyek bármilyen alkalomra megfelelnek. Mi a GARIDA porcelán készletet ajánljuk. Egy 57 darabos hófehér porcelán étkészlet, amely finom kék-arany mintával van díszítve.
Étkészlet GARIDA, 57 db-os szett
2. A fogások sorrendje
Csak az az étel kerüljön az asztalra, amely éppen soron van. Az ajánlott fogások sorrendje a következő: aperitif, leves, előétel, hal, könnyebb hús salátával, vadhús vagy hús szósszal, sajt, sütemény, gyümölcs, feketekávé. Még ha valamelyik fogást ki is hagyja, nem számít, elég, ha a sorrendet betartja. Az asztalon ne legyenek alkoholos üvegek vagy használt tányérok. Ezek elhelyezésében segítenek a tálalókocsik, amelyek minden házigazdánál jó, ha kéznél vannak.
3. Ízléses pohárköszöntő
Sok házigazda rögtön az első koccintáskor hibát követ el. Ne kövesse el Ön is ugyanezt a hibát, és ne üsse a kanalat a pezsgőspohárhoz. Ez csak egy rossz szokás, amelyet a filmekből másoltunk le. Amikor eljön a pohárköszöntő ideje, álljon fel, és kezdje a következő szavakkal: „És most jön a pohárköszöntő”. Legyen rövid és lényegre törő, 3 perc az ideális hossz. A koccintást az egyszerű „Egészségünkre!” szóval le is zárhatja. Ez egy szimbolikus poháremeléssel és egy korttyal társulhat. Nagyobb vendégsereg esetében a koccintgatás egyáltalán nem ideális.
Koktélos poharak LILO, 6 db-os szett
4. Az ételek és italok megfelelő mértékű kínálgatása
Egy nagy rossz szokás, amely generációkról generációkra jár, az ételek és italok véget nem érő kínálgatása. Tudjuk, hogy Ön csak jót akar, de a kedvességnek is vannak határai. Az "egyél még" folyamatos ismételgetése szükségtelenül parancsoló és idővel bosszantóvá válhat. Ráadásul így megeshet, hogy arra kényszeríti a vendégeit, hogy egyenek az ételből, amiből már nem kérnek, miközben ők szívesebben ennének valami mást. A másik véglet az, amikor állandóan arra unszoljuk a vendéget, hogy igyon még alkoholt. Házigazdaként tiszteletben kell tartania a vendégei akaratát és ízlését, csak így lehet biztos benne, hogy jól fogják magukat érezni a társaságában, és önmaguk lehetnek.
HOGYAN KELL A HÁZIGAZDÁNAK VISELKEDNIE
5. A különbség az asztalkendő és a szalvéta között
Az asztalkendőt a villától balra vagy a tányéron összehajtva találhatja. Miután leült az asztalhoz, hajtsa félbe, majd helyezze az ölébe. Ne lengesse az asztalkendőt, mintha a szőnyeget porolná. Hasonlóképpen, ne gyömöszölje be a gallérja vagy az öve mögé.
A papírszalvéta a tányér bal oldalán található. Arra szolgál, hogy étkezés közben megtöröljük magunkat vele. Soha ne fújja az orrát a szalvétába. Előfordulhat azonban, hogy tüsszentéskor használja, ilyenkor hajtsa össze, és kérjen egy újat. Evés után gyűrje össze a papírszalvétát és tegye a tányérra.
Tippünk: Vendégelje meg a látogatókat finom sajtok remek választékával a praktikus MANDOL bambuszdeszkán. A praktikus fiókban 4 darab evőeszközt talál a sajtokhoz - sajtvillát, parmezán kést, sajtvágó kést lágy sajtokhoz és nem utolsósorban egy spatulát.
5 darabos tál készlet fém keretben FRELA
6. A meleg ételt nem fújjuk
Az étel nem mindig akkor kerül az asztalra, amikor pont ideális a hőmérséklete. Ha még mindig túl forró, ne fújja vagy kevergesse az ételt. A legjobb, ha egyszerűen vár, amíg magától kihűl. Valószínűleg a többi vendég étele is ugyanilyen meleg, így egy kellemes beszélgetés most pont helyénvaló.
Étkészlet DONATELLA GREECE, 20 db-os szett
7. A poharak megfelelő tartása
Bizonyára hallott már arról, hogy kávézás közben manapság már nem illik felemelni a kisujjunkat. De mi a helyzet a borospoharak tartásával? Két oka is van annak, hogy a boros- vagy pezsgőspoharat a száránál fogva kell tartani. Először is, így nem befolyásolja a bor hőmérsékletét a keze melegével, másodszor pedig nem fogja ujjlenyomatokkal tele maszatolni a poharat. Mindig törölje le a száját szalvétával, mielőtt iszik a pohárból. A kirúzsozott szájú hölgyek pedig mindig ugyanarról a helyről igyanak, hogy ne legyen az egész pohár tele lenyomatokkal.
Borospohár készlet LEGACY, 6db
8. Halevés evőeszközzel
A hal sok országban a hagyományos ünnepi ételek közé tartozik. A halevésnek pedig szintén megvannak a maga szabályai. A halat helyesen villával és tompa pengéjű halkéssel esszük, amivel eltávolítjuk a csontokat. Ha nincs halkésünk, használjunk hagyományos kést, vagy együnk csak egy villával, amit a jobb kezünkben tartunk, miközben a bal kezünkben lévő kenyérdarabokkal segítünk magunkon.